Web Sayfası Neden Türkçe Karakterleri göstermiyor?
Автор темы: Alp Berker
Alp Berker
Alp Berker  Identity Verified
США
Local time: 20:48
турецкий => английский
+ ...
Памяти
Jun 23, 2009

Acaba Bu sayfa neden Türkçe karakterleri göstermiyor?
http://www.minusk.com/content/intl/index_tr.html
Encoding de mı sorun var? Sayfa HTML sayfası. Fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
Alp

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Турция
Local time: 03:48
английский => турецкий
Güzel soru Jun 23, 2009

Acaba tarayıcı farklılığı mı diye üç farklı tarayıcıda açtım: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome... Sonuç aynı.
Karakter seti UTF-8 görünüyor. Normalde bunun doğru sonucu vermesi lazım ama vermiyor. View menüsünden Encoding'e girip Türkçe Windows'u seçtiğim zaman Ç'ler Ü'ler görünüyor.
Normalde buna ihtiyaç duymamamız lazım.

[Değişiklik saati 2009-06-23 18:44 GMT]

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Турция
Член ProZ.com c 2007
английский => турецкий
+ ...
Kullanılan Programla alakalı Jun 23, 2009

Bu hata, yüklediğiniz ftp, web sitesi hazırlama programında oluşuyor sanırım (yani daha yayına girmeden)

Şöyle de olabilir;
Notepad'de yazılıysa, ingilizce olmayan dillerde notepad windowsun normal dilini kullanır.
O zaman da notepad'i herhangi bir uygulamada açtığınızda bu tür karakterler bozulur.

Önereceğim şeyler;
1- FTP, Web Tasarım Programının dil ayarlarını düzeltin
2- Notepad ise FTP servere aktarmadan önce, wi
... See more
Bu hata, yüklediğiniz ftp, web sitesi hazırlama programında oluşuyor sanırım (yani daha yayına girmeden)

Şöyle de olabilir;
Notepad'de yazılıysa, ingilizce olmayan dillerde notepad windowsun normal dilini kullanır.
O zaman da notepad'i herhangi bir uygulamada açtığınızda bu tür karakterler bozulur.

Önereceğim şeyler;
1- FTP, Web Tasarım Programının dil ayarlarını düzeltin
2- Notepad ise FTP servere aktarmadan önce, windows denetim masasında Dil Bölge seçeneklerinde ingilizce olmayan diller için kullanılacak dili Türkçe kodlamaları da UTF-8 yapın sonra deneyin (yeniden başlatma ister)

[Edited at 2009-06-23 18:49 GMT]
Collapse

Yusuf Sevgen
Yusuf Sevgen
Турция
турецкий => английский
+ ...
Soru güzel ama... Jun 23, 2009

Evet Şadancım soru güzel ama Türkçe karakter kodlamasının kendisi başlı başına bir bela maalesef... Dediğin gibi bahsi geçen sayfada dil kodlaması konusunda bir sorun yok.. ama...

Web'le ilgili arada çalışmalar yaparken ender olarak benzer sorunla karşılaşmıştım. Bu uğraştığım sayfalarda kodlama doğru olmasına rağmen, Word gibi bir programdan kopyalayıp yapıştırdığımda, web editörü programlarında Türkçe karakterleri ucube gibi gösteriyordu
... See more
Evet Şadancım soru güzel ama Türkçe karakter kodlamasının kendisi başlı başına bir bela maalesef... Dediğin gibi bahsi geçen sayfada dil kodlaması konusunda bir sorun yok.. ama...

Web'le ilgili arada çalışmalar yaparken ender olarak benzer sorunla karşılaşmıştım. Bu uğraştığım sayfalarda kodlama doğru olmasına rağmen, Word gibi bir programdan kopyalayıp yapıştırdığımda, web editörü programlarında Türkçe karakterleri ucube gibi gösteriyordu. Çaresiz kodlamayı kontrol edip metni bu defa Notepad gibi bir metin editöründen kopyalayıp yeniden yapıştırıyordum. Konu Türkçe karakter olunca maalesef kulağımızı tersten tutmak zorunda kalabiliyoruz.

Bu konuda kendimce vardığım teori, Word gibi yazılımlarda program içinde dil kodlamasıyla ilgili kendince farklı bir biçimlendirme yapmış olması. Tahminim; MS kendi programlarında Windows-1254 ya da ISO-8859-9 kodlamasını kullandığı yönünde. Bu dil kodlamalarıyla yapılan siteler UTF-8 ile görüntülenmek istendiğinde bozuk görünüyor. Ya da tam tersi, UTF-8 ile kodlanan bir sayfa Windows-1254 ve ISO-8859-9 ile görüntülenmek istendiğinde yine bozuk görünebiliyor.

Şadan'ın denemelerinde gördük ki sayfa, içeriğinde UTF-8 ile kodlanmış olmasına rağmen bozuk görünüyor ve Windows-1254 ile doğru görüntülenebiliyor. Kendimce şu sonuca varabiliyorum: Sayfa Windows-1254 dil kodlamalı bir editörden kopyalanmış, ama sayfa içeriğine UTF-8 yazılmış.

Netice olarak çözüm:
Ya sayfa yeniden oluşturulur ve UTF-8 olarak kaydedilir (kopyala-yapıştır için Notepad gibi özünde biçimlendirme kullanmayan bir editör kullanablirsiniz)
Ya da sayfa içeriğinde Windows-1254 dil kodunu kullanabilirsiniz..

Sayfa içeriğinde kullanılacak kodlama biçimleri için (tırnak içinde yazılmalı):
meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254" /
meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9" /
meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" /

Umarım fazla karıştırmamışımdır
YuS.

[Değişiklik saati 2009-06-23 22:38 GMT]
Collapse

Şadan Öz
Турция
английский => турецкий
İki taraf Jun 24, 2009

O halde iki tarafın, yani yayıncının ve okuyucunun çözümleri şöyle:

Yayıncı aslında hangi kodlama söz konusuysa onu belirtecek (Windows Türkçe-1254 ise Windows Türkçe-1254, UTF-8 ise UTF-8) veya belirttiğine göre uyarlama yapacak.

Aksi takdirde okuyucunun bunu otomatik olarak düzgün görme şansı yok.
Yani baktık abuk subuk karakter karışıklığı var, o zaman View > Encoding > Uygun Karakter Seti seçimi yaparak müdahale edeceğiz.
... See more
O halde iki tarafın, yani yayıncının ve okuyucunun çözümleri şöyle:

Yayıncı aslında hangi kodlama söz konusuysa onu belirtecek (Windows Türkçe-1254 ise Windows Türkçe-1254, UTF-8 ise UTF-8) veya belirttiğine göre uyarlama yapacak.

Aksi takdirde okuyucunun bunu otomatik olarak düzgün görme şansı yok.
Yani baktık abuk subuk karakter karışıklığı var, o zaman View > Encoding > Uygun Karakter Seti seçimi yaparak müdahale edeceğiz.
Çünkü benim tarayıcılarımda Otomatik Seçim (veya tarayıcısına göre Otomatik Tanıma) açık. UTF-8 deniyorsa "hadi len, utf-8 değil bu, otomatik tanıyayım ben" demiyor bu programlar.

Ayrıntılı bilgi için teşekkürler
Şadan
Collapse

Alp Berker
США
турецкий => английский
+ ...
Автор темы
Памяти
Ilginç bir problem Jun 24, 2009

Mesela burada dogru çıkıyor:
http://www.globalvibration.com/minusk/index_tr.html

Ama müşterinin web sitesinde doğru değil.

Galiba encoding de bir sorun var,
windows-1254 ve iso-8
... See more
Mesela burada dogru çıkıyor:
http://www.globalvibration.com/minusk/index_tr.html

Ama müşterinin web sitesinde doğru değil.

Galiba encoding de bir sorun var,
windows-1254 ve iso-8859-9 denemelerini tavsiye edeceğim.
Umarim halleder.
Tavsiyeler ve yorumlar icin cok tesekkurler.
Collapse

Şadan Öz
Турция
английский => турецкий
Encoding meselesi Jun 24, 2009

Arkadaşların açıklamaları ve ardından Alp'in verdiği örnek gösteriyor ki, otomatik algılama denilen mesele "otomatik olarak en doğru nasıl gösteririm" özelliği değil, sayfanın oluşturulmasında kullanılan editörün nasıl biçimlendirdiğinin algılanması.

Çünkü bu iki sayfanın her ikisinde de charset için UTF-8 yazmasına karşın (farklı herhangi bir format beyanı, tag vb. kod yok), bozuk gösteren sayfada Encoding UTF-8, düzgün olanda ise Unicode Big
... See more
Arkadaşların açıklamaları ve ardından Alp'in verdiği örnek gösteriyor ki, otomatik algılama denilen mesele "otomatik olarak en doğru nasıl gösteririm" özelliği değil, sayfanın oluşturulmasında kullanılan editörün nasıl biçimlendirdiğinin algılanması.

Çünkü bu iki sayfanın her ikisinde de charset için UTF-8 yazmasına karşın (farklı herhangi bir format beyanı, tag vb. kod yok), bozuk gösteren sayfada Encoding UTF-8, düzgün olanda ise Unicode Big Endian (Unicode (UTF-Büyük Sonlu)) olarak algılanıyor.

Mutfakta kullanılan neyse o yansıyor, kodlama beyanı bir yere kadarmış. Yalan dünya.
Collapse

Danila Krokhalev
Danila Krokhalev
Турция
русский => турецкий
+ ...
Web sunucusu veya veritabanı sorunu Jun 24, 2009

Merhaba,

Bir ara phpbb forumu ve joomla içerik yönetim sistemi ile uğraşmıştım ve benzer sorunlarla karşılaşmıştım.

Bu site büyük ihtimalle PHP ile hazırlanmıştır (aksi taktirde çok dilli bir web sitesinin yönetimi çok zor olur zaten). Php uzantılı dosyalar sunucu üzerinde yorumlanır ve son kullanıcıya .html sayfası olarak görüntülenir.

Sorun çok büyük ihtimalle veritabanındaki ayarlardan veya web sunucusu (apache) ayarl
... See more
Merhaba,

Bir ara phpbb forumu ve joomla içerik yönetim sistemi ile uğraşmıştım ve benzer sorunlarla karşılaşmıştım.

Bu site büyük ihtimalle PHP ile hazırlanmıştır (aksi taktirde çok dilli bir web sitesinin yönetimi çok zor olur zaten). Php uzantılı dosyalar sunucu üzerinde yorumlanır ve son kullanıcıya .html sayfası olarak görüntülenir.

Sorun çok büyük ihtimalle veritabanındaki ayarlardan veya web sunucusu (apache) ayarlarından kaynaklanıyor.

Sorun veritabanından kaynaklanıyorsa, veritabanındaki yanlış karakter setinin (örneğin latin1 karakter setinin) yerine iso 8859-9'a tekabül eden "latin5" karakter setinin kullanılması gerekiyor. (MySQL sunucuları varsayılan olarak latin1 kodlamasında kurulur.)

Web sitenin Türkçe ile uyumlu olması için veritabanına girilen tüm kayıtların latin5 veya utf8 dil kodlamasına dönüştürülmesi gerekiyor. (Web sitenin diğer dillerle de uyumlu olması için veritabanının utf8 dil kodlamasında ayarlanması iyi olur, çünkü veritabanını latin5 yaparsanız diğer dillerde sorun yaşayabilirsiniz. Fakat bu, yanlış hatırlamıyorsam, PHP'nin ve MySql'in alt versiyonlarında bazı sorunlara yol açabiliyor).

Bu konuda bir ara güzel bir yazıyı tercüme etmiştim, buradan okuyabilirsiniz: Türkçe karakter sorunları

Sorunun sunucu ayarlarından kaynaklanıyor olması ise ikinci bir seçenek. Sunucu ayarlarından pek anlamam, fakat bir ara çeşitli forumlardan şöyle çözüm önerileri bulmuştum:

- php.ini ve httpd.conf dosyalarının içindeki ISO-8859-1 ifadesinin değiştirilmesi.

- httpd.conf" dosyasındaki "AddDefaultCharset ISO-8859-1" satırının değiştirilmesi.

- Veritabanıyla bağlantıyı sağlayan php dosyasında, örneğin hayali db.php dosyasında bazı satırların girilmesi. Örnek:

// Make the database connection.
$db = @new sql_db($dbhost, $dbuser, $dbpasswd, $dbname, false);
mysql_query("SET NAMES 'latin5'");
mysql_query("SET CHARACTER SET latin5");
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'latin5_turkish_ci'");

Umarım işinize yarar.
Danila
Collapse

mhj (X)
mhj (X)
Азербайджан
английский => турецкий
+ ...
yanlış kapı Jun 24, 2009

Alp Bey,
kapı yanlış kapı bence. bunu işin ehli birisine sorsanız anında cevaplar ama naçizane bilgimle sorunun büyük ihtimalle içeriğin UTF-8 ile oluşturulmamasından kaynaklandığını söyleyebilirim. Danila arkadaşımızın verdiği bilgiler de yararlı ama bu iş çevirmen başımıza halledebileceğimiz işlerden daha büyük

Alp Berker
США
турецкий => английский
+ ...
Автор темы
Памяти
Sorunun Web Sunucusunda oldugunu zannetiyorum Jun 25, 2009

Merhaba Mikayil Bey,
Bir Suru web sayfa cevirisini yaptim ve bu sorunla ilk defa karsilasiyorum. Bence de Web Sunucusunda bir problem var. Bu da bana Web Sunucusun idare eden elemanlarin baska dillerle olan acemiligini gosteriyor. Sorun "Server Side" oldugunu onlara zaten soyledim. Umarim yakinda belki halletederler.
Tesekkurler.

mhj (X)
mhj (X)
Азербайджан
английский => турецкий
+ ...
yanlış anlattım galiba Jun 26, 2009

Alp Bey merhaba,
Sunucu üzerindeki dosyaların UTF-8 dışında bir kodlamayla barındırılmış olabileceğini söylemeye çalışıyordum. Sanırım aynı şeyi söylüyoruz yani.
Türkçe karakterler maalesef büyük sorun. Türkiye'de artık insanlar işin sırrını biliyor, önceden önlemini alıyor ama yurt dışındaki büyük şirketler bile bu konuda bazen afallayabiliyorlar. Türkiye'deki kodculardan cevap alabileceğiniz bir foruma yazarsanız, yardım eden çıkar mutlaka.
Kolay gelsin

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Web Sayfası Neden Türkçe Karakterleri göstermiyor?

Translation news in Турция

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »