Pages in topic:   < [1 2 3]
Bir çevirmenin nasıl bir bilgisayara ihtiyacı vardır?
Thread poster: CANIMAT
Silifke
Silifke
Local time: 11:41
Klavye en son iş Jul 10, 2011

Ben klavyesi Türkçe olsun diyorum bu defa. Ama bunun bir faydası olmuyorsa acama ABD den mi alsam. Oradaki donanımlar farklı. Mesela aynı seridekilerde hard disk daha büyük mesela.

Harici klavye ve zaten var olan yazılım desteği yeterli olacaktır.

Özellik olarak bu kadar basit bir ayrıntıyı ön plana çıkarırsanız, onlar da size sıfırların değersiz, dolayısıyla solda ya da sağda olmalarının bir anlamı olmadığını söyleyeceklerdir... See more
Ben klavyesi Türkçe olsun diyorum bu defa. Ama bunun bir faydası olmuyorsa acama ABD den mi alsam. Oradaki donanımlar farklı. Mesela aynı seridekilerde hard disk daha büyük mesela.

Harici klavye ve zaten var olan yazılım desteği yeterli olacaktır.

Özellik olarak bu kadar basit bir ayrıntıyı ön plana çıkarırsanız, onlar da size sıfırların değersiz, dolayısıyla solda ya da sağda olmalarının bir anlamı olmadığını söyleyeceklerdir
Collapse

Silifke
Silifke
video ve flash card sorunları Jul 10, 2011

Notebook'larda sağıklı çalışması için çıkılabilecek en yüksek ekran büyüklüğü 15.4" tür. Bunun üzerinde 17" vs. her türlü sorunun kaynağı olmaktan öteye gitmez. Bu sistemlerde en fazla enerjiyi çeken ekrandır. Dolayısıyla mantıken zaten kendisiyle tezat teşkil eder. Kablo sorununa gelince, maalesef çoğunun yaptığı gibi kablosunu sadece şarj amaçlı kullanıp normalde "sararak" kaldırdığınız takdirde -evlerdeki uzatma kablosu misali arıza vermesi (kopukl... See more
Notebook'larda sağıklı çalışması için çıkılabilecek en yüksek ekran büyüklüğü 15.4" tür. Bunun üzerinde 17" vs. her türlü sorunun kaynağı olmaktan öteye gitmez. Bu sistemlerde en fazla enerjiyi çeken ekrandır. Dolayısıyla mantıken zaten kendisiyle tezat teşkil eder. Kablo sorununa gelince, maalesef çoğunun yaptığı gibi kablosunu sadece şarj amaçlı kullanıp normalde "sararak" kaldırdığınız takdirde -evlerdeki uzatma kablosu misali arıza vermesi (kopukluk), zaman içerisinde zaten mucizedir. Artık dosyaların çoğunlukla görüntü ağırlıklı ve oldukça yüklü tutmaları nedeniyle flash card'ın ne işe yaradığını, son çıkan telefondan devşirme madonna oynatıcılar çıkmasa bunca senedir kullandığım makinelerde hep var olduğunu, ama hiç kullanmadığımı, bebelerin resim, video paylaşımları nedeniyle benim makineleri aktarma organı olarak kullanmaları sayesinde öğrendim. 10 TB lik harici diskler varken flash diski sorun çıkarsa ne olur çıkarmasa ne olur. Yok o değil, Toshiba'dan 3 kuruş komisyon alcaktık, ondan olcazCollapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Dell de iyi markadır Jul 11, 2011

Dell de iyi bir marka ve kullanan bir iki arkadaşım ısınma sorunu dışında bir şikayetleri olmadı. Ayrıca dellendim demek de cabası

Haluk Erkan wrote:

Mutlaka siz de kendinize göre araştırmalarınızı yapacaksınız, ancak bana dün aile dostumuz olan bir bilgisayar uzmanı -20 senedir bu işin içinde- Dell'i şiddetle tavsiye etti.

5-6 saate varan pil modunda çalışma özelliği, Türkiye'nin her yerine aynı gün servis garantisi ve diğer bilgisayar markalarıyla kıyaslandığında fiyat konusunda da hesaplı olması, bence bu markanın öne çıkan farkları.

Ben şahsen ikna oldum ve almayı düşünüyorum.

İyi çalışmalar

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Nostalji ve Laptop Jul 12, 2011

2002 senesinde ilk laptop'umu aldığımda süper mutluydum (GERICOM) ve bunun pek iyi bir marka olmadığını sonradan öğrendim. Pili bir seneyi geçmeden iflas etti, DVD'si 3 ay sonra bozuldu; sonunda sadece elektronik bir daktilo ve internet bağlanıcı özelliği olan, küp gibi ağır bi alet olarak kullandım ilk göz ağrımı (!). Geçen sene öyle bi virüse yakalandı ki, bilgisayar uzmanları hemfikir olarak şiddetle ötenazi önerdi. Ancak ben onu hala dolabın üst rafında, ba... See more
2002 senesinde ilk laptop'umu aldığımda süper mutluydum (GERICOM) ve bunun pek iyi bir marka olmadığını sonradan öğrendim. Pili bir seneyi geçmeden iflas etti, DVD'si 3 ay sonra bozuldu; sonunda sadece elektronik bir daktilo ve internet bağlanıcı özelliği olan, küp gibi ağır bi alet olarak kullandım ilk göz ağrımı (!). Geçen sene öyle bi virüse yakalandı ki, bilgisayar uzmanları hemfikir olarak şiddetle ötenazi önerdi. Ancak ben onu hala dolabın üst rafında, bana uzun gecelerimde ve günlerimde eşlik etmiş bi arkadaş gibi saklıyorum (bi mendil verin, arkadaşlar).

Gelelim bu güne: Tabii ben de ilk etapta MacBook derim. Derim demesine de bana biraz tuzlu gelir. Bi de MacBook kullanan arkadaşların tavsiyeleri, görüşleri veya kullandıkları ürün hakkındaki yorumları hangi yöndedir, merak ediyorum.

BÜLENT CEM ARK
BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
HP Elitebook 8560w Mobile work station Sep 3, 2013

Herkese merhaba,

Öncelikle bu forum başlığında önerilerde bulunmuş olan herkese çok teşekkür ederim.

Hem önerilerinizi dikkatle okudum. Hem de bu zamana kadar kullanmış olduğum dizüstü bilgisayarımın donanımını artırmak zorunda kaldığım dönemleri hatırladım.

Ve şuna karar verdim. Öyle bir dizüstü bilgisayar alayım ki, hem RAM'ini, hem Harddiskini hem de ekran kartını istediğim ölçüde artırabileyim. Böylece, o bilgisa
... See more
Herkese merhaba,

Öncelikle bu forum başlığında önerilerde bulunmuş olan herkese çok teşekkür ederim.

Hem önerilerinizi dikkatle okudum. Hem de bu zamana kadar kullanmış olduğum dizüstü bilgisayarımın donanımını artırmak zorunda kaldığım dönemleri hatırladım.

Ve şuna karar verdim. Öyle bir dizüstü bilgisayar alayım ki, hem RAM'ini, hem Harddiskini hem de ekran kartını istediğim ölçüde artırabileyim. Böylece, o bilgisayarı minimum 5-6 yıl kullanabileyim.

Bireysel kullanıcılara yönelik piyasalarda sunulan bilgisayarlara baktığınızda, bu tür özelliklere sahip bir ürün bulmanız çok kolay değil. Hem çok pahalı, hem de donanım artırma kapasiteleri sınırlı.

Ben de bunun üzerine kurumsal ürün kategorisindeki dizüstü bilgisayarlarına baktım.

Sonucunda, 2012 yılının Ocak ayında, HP Elitebook 8560w Mobile Work Station modelini almaya karar verdim.

Konfigürasyonunu merak edenler için birkaç ana özelliğini sayayım:

Büyüklüğü: 15,6 inch

Hard Disk: 256 GB (SSD)

RAM: 4 GB (32 GB'a kadar artırabilme olanağı)

Ekran Kartı: 1 GB (Harici,şu an markasını hatırlamıyorum)

İşletim Sistemi: Windows 7 Pro 64 Bit

İşlemcisi: Intel i-7 ( 2 GHz)

Garanti Süresi: 4 yıl (Yurtiçinde)

Dizüstü bilgisayar kasası alüminyumdan yapılmış. Özelliği, çok fazla ısınma yapmıyor. Diğer meslektaşlarımızın da belirtiği üzere, bunda SSD Harddisk teknolojisinin etkisi büyük.

Gelelim fiyatına. Bu bilgisayarı bana eşim hediye etmemiş olsaydı, almadan önce iki kez düşünürdüm. Çünkü dolar bazında fiyatı 2400$ idi.

Ama böyle bir bilgisayarı yurtdışından alma imkânı olan arkadaşlarımız var ise, onlara bu bilgisayarı çok daha uyguna alabileceklerini söyleyebilirim.

1,5 senedir bu bilgisayarı kullanıyorum. Bu süre zarfında 2 kez adaptör arızası yaşadım. Adaptör arızası Türkiye'de olduğum dönemlere denk geldiği için rahatlıkla HP teknik Destek hattı, gerekli çözümü sağladı.

Ama, bu tür bilgisayarı benim gibi alıp yurtdışında kullanmayı düşünenleriniz varsa, bilgisayarınızın nerede yazılım ya da donanım arızası yapacağı belli olmaz.

Siz siz olun, bilgisayarınızın garanti kapsamına çıkmasını istemiyorsanız, mutlaka gideceğiniz ülkede teknik destek hizmeti almanızı sağlayacak bir Care Pack hizmeti almanızı öneririm.

Söz konusu care pack hizmetinin, ek ücret ödenerek alınan bir hizmet olduğunu da unutmamakta fayda var.

Daha büyük ekranlı modellere de baktım tabi. Onların ekran büyüklüğü 17 inch idi. Ekran büyüklüğü göze hoş geliyor. Orada yalan yok. Ama, iş o bilgisayarı bir yerden bir yere gelince, o zaman bilgisayarınızın ağırlığını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Zira, 4,5 kg'dan aşağı değil. Laptop çantasına koyduğunuzda, başka eşyalarınızla birlikte taşıdığınız yük 10 kg'a kadar rahatlıkla çıkabilir.

Bel ağrısı çekmek istemediğim ve bir yerden başka bir yere sıkıntı çekmeden taşıyabilmek için 15,6 inch büyüklüğünde karar kıldım. Bunun da ağırlığı 3,5 kg civarı. Emin olun, laptop taşırken o 1 kiloluk fark hissedilir derecede!!!

Aranızda bel ve eklem ağrısı sorunu yaşayanlarınız var ise, 15,6 inch üzeri dizüstü bilgisayarın ağırlığını taşımak sıkıntı yaratabileceğini düşünmekte fayda var.

[Edited at 2013-09-03 09:32 GMT]
Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
ZAMANLA Sep 4, 2013

Bu konudaki fikrimi zamanla ve teknolojinin gelişmesiyle değiştirdim. Önceleri “acil servis” nedeniyle DELL dedim, sonrasında ürün kalitesi açısından öne çıkan alet olarak MacBook dedim.

Ancak bugün laptop alacak olsaydım Lenova X serisinden bir model alırdım. 1300 gr ağırlığında ve askeri testlerden (toz, ısı, nem vs.) başarıyla geçmiş, hatta Uzay İstasyonu’nda bile astronotlar tarafından kullanılmış bir marka. Benim hoşuma X230 gidiyor, fiya
... See more
Bu konudaki fikrimi zamanla ve teknolojinin gelişmesiyle değiştirdim. Önceleri “acil servis” nedeniyle DELL dedim, sonrasında ürün kalitesi açısından öne çıkan alet olarak MacBook dedim.

Ancak bugün laptop alacak olsaydım Lenova X serisinden bir model alırdım. 1300 gr ağırlığında ve askeri testlerden (toz, ısı, nem vs.) başarıyla geçmiş, hatta Uzay İstasyonu’nda bile astronotlar tarafından kullanılmış bir marka. Benim hoşuma X230 gidiyor, fiyatı da (773 USD) kalitesiyle orantılı diye düşünüyorum.

http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/x-series/

[Bearbeitet am 2013-09-04 08:08 GMT]
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bir çevirmenin nasıl bir bilgisayara ihtiyacı vardır?

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »